Tarihçe

Öküzgözü Şarapçılık

Ülkemizin en eski ve en köklü şarap üreticilerinden biri olan ÖKÜZGÖZÜ ŞARAPÇILIK LTD.ŞTİ. ’nin hikayesi İzmir - Bornova ’da başlar.

Yaklaşık 250 yıllık İzmirli olan ŞEKERDİL ailesinin şarapçılıkla ilgisi, 1932 ’li yıllara kadar uzanır.

Emniyet teşkilatından baş komiser rütbesiyle 1925 yılında emekli olan A. Rıfat ŞEKERDİL, İzmir/Bornova da sahip olduğu 11 dekar bağında yetiştirdiği üzümlerden yaptığı şarapları yine İzmir kordonda bulunan gazinosunda satmasıyla ailenin şarapçılık serüveni başlamış olur.

Ailenin ikinci kuşak temsilcisi Aziz ŞEKERDİLşarap sevgisiyle 1954 yılında ilk tesisini kurmuştur.Günden güne gelişen işletmenin yönetimine 1982 yılında ailenin üçüncü kuşak temsilcisi Rıfat ŞEKERDİLgelmiş ve şaraphaneyi bugünkü modern şarap üretim ve şişeleme tesisi haline getirmiş olup, aynı zamanda ailenin sahip olduğu bağları kurmuştur.

Şirketimiz İzmir ’in Foça ilçesinde mübadele sonrasında yok olan Foça Karası üzüm cinsinin yeniden canlandırılması projesine 2003 yılından itibaren katkıda bulunmakta olup, 85 yıl sonra ilk kez 2008 yılında Foça karası tek üzüm şarabını (Monosepaj) üretmenin haklı gururunu taşımaktadır.​