Şarabın Hikayesi

Öküzgözü Şarapçılık Şarabın Hikayesi
Öküzgözü Şarapçılık Şarabın Hikayesi
Hasat (Bağbozumu):

Üzümlerin olgunlaştıktan sonra toplanması işlemidir. Şarabın kalitesi ve cinsi kullanılan üzümün doğru zamanda hasat edilmesi ile direkt olarak ilgilidir. Üzümler olgunlaştıkça içerdikleri şeker miktarı arttığı için hasadın üretilecek şarabın cinsine uygun zamanda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle hasat zamanının doğru tespit edilebilmesi ve bunun için de üzümün olgunlaşma döneminin kesin ölçümleriyle belirlenmesi gerekmektedir.Hasat zamanını tespit edebilmek için örnekler alınarak üzümlerin asit, ph ve şeker miktarı ölçülmeli ve hasat zamanı belirlenmelidir.

İşletmeye Nakil:

Bu aşamada, üzümler işletmeye getirilirken bozulmaması, ezilmemesi ile ilgili olarak gerekli önlemlerin alınmasıdır. Bunlar dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır. Hasat edilen üzümler kasalara konularak, mümkün olan en kısa süre içinde işletmeye nakledilmelidir.

Üzüm İşleme:

BBu aşamada üzümler seçme ve eleme bandına dökülerek ayıklama işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra sap ayırma makinasında salkımlarından ayrılan taneler, çekirdeklerini kırmayacak şekilde hafifçe patlatılarak fermantasyon tanklarına gönderilir.

Fermantasyon:

Fermantasyon tanklarına alınan üzümler mayalandıktan sonra her gün çeşitli ölçümler yapılarak takip edilir. Üretilecek şarabın cins, çeşit ve karakterine göre gerekli işlemler uygulanarak uygun görüldüğü zamanda fermantasyon sonlandırılır. Şaraplar olgunlaşma ve dinlenmeye alınır.

Şişeleme:

Şarap üretiminin son aşaması olan şişeleme öncesinde gerekli olan tadımlar, çeşitli kontroller yapılarak şarabın şişelenme öncesi son aşaması tamamlanmış olur.